Home   Participants   Venue&Access   Links

Program



Title and Abstract (PDF. final version)

Time Table


25th (Mon)

09:20 - 09:30   Openning address

09:30 - 10:20   Adam Parusiński (Nice):
    Local topological algebraicity of analytic function germs

10:30 - 11:20   Pham Tien Son (Dalat):
    Effective Lojasiewicz inequalities for the largest eigenvalue of real symmetric matrix polynomials

11:40 - 12:10   Fabien Priziac (Saitama, JSPS):
   Equivariant blow-Nash equivalence and equivariant zeta functions for invariant Nash germs

14:00 - 14:50   Lê Dũng Tráng (Marseille-Fortaleza):
   Lipschitz regularity

15:00 - 15:30   Aurelio Menegon Neto (Paraíba,Brazil):
   Lê's polyhedron and the boundary of the Milnor fiber of non-isolated singularities   Slide

16:00 - 16:50   Michel Vaquié (Toulouse):
   Derived Algebraic Geometry

26th (Tue)

09:30 - 10:20   Hussein Mourtada (Paris):
    Jet schemes and generating sequences of some divisorial valuations

10:30 - 11:20   Bernard Teissier (Paris):
    Valuations and Toric Geometry

11:40 - 12:10   Christophe Eyral (Polish Acad. Sci., Warsaw):
    Topological triviality of linear deformations with constant Lê numbers   Slide

14:00 - 14:50   Eva Feichtner (Bremen):
    Wonderful compactifications from a tropical viewpoint

15:00 - 15:30   Nguyen Tat Thang (Tohoku, JSPS):
    On stable linear deformations of Brieskorn singularities of two variables   Slide

16:00 - 16:50   Hiroaki Terao (Hokkaido):
    Ideals of the roots posets and a new proof of the dual-partition formula
    by Shapiro-Steinberg-Kostant-Macdonlald

27th (Wed)

09:00 - 09:50   Takuro Abe (Kyoto):
   Recent developments on algebra of line arrangements

10:00 - 10:50   Dirk Siersma (Utrecht):
   Projective hypersurfaces with 1-dimensional singularities

11:10 - 11:40   Kenta Hayano (Hokkaido):
   Multisections of Lefschetz fibrations and mapping class groups of surfaces

12:00 - 12:50   Poster session

28th (Thu)

09:30 - 10:20   Krzysztof Kurdyka (Savoie):
    Stratified-algebraic vector bundles

10:30 - 11:20   Goulwen Fichou (Rennes):
   Regular functions after one blowing-up in the plane

11:40 - 12:10   Guillaume Valette (Krakow):
   Arc-quasianalytic functions

14:00 - 14:50  Kyoji Saito (IPMU):
   Mirror Symmetry for Primitive Forms

15:00 - 15:30  Shinichi Tajima (Tsukuba) and Yoko Umeta (Tokyo Sci.):
    Newton filtration and local cohomology

16:00 - 16:50  Yukio Matsumoto (Gakushu-in):
    Teichmüller spaces as infinite polyhedra   Slide

18:30 - 20:30   BBQ Dinner

29th (Fri)

09:30 - 10:20   Kentaro Saji (Kobe):
   Geometry of singularities of fronts

10:30 - 11:20 Benoit Guerville (Pau):
    Topological invariant of line arrangements

11:40 - 12:10   Pauline Bailet (Nice):
    Milnor fiber of hyperplane arrangements and mixed Hodge theory   Slide

14:00 - 14:50   Sampei Usui (Osaka):
    A study of open mirror symmetry for quintic threefold through log mixed Hodge theory

15:00 - 15:30   Ursula Ludwig (Paris Orsay):
    The Witten deformation for singular spaces and radial Morse functions

16:00 - 16:50   Laurentiu Maxim (Wisconsin, Madison):
    L^2 Betti numbers of hypersurface complements   Slide



POSTER SESSION

(pdf are available)

Yutaro Kabata (Hokkaido):
Recognition of plane-to-plane map-germs and applications to generic differential geometry

Masayuki Kawashima (Tokyo Sci. Univ.):
On Zariski pair of different torus types

Shumi Kinjo (Shinshu):
Immersions of 3-sphere into 4-space associated with Dynkin diagrams of types A and D

Kazumasa Inaba (Tohoku):
On deformations of isolated singularities of polar weighted homogeneous mixed polynomials

Nhan Nguyen (Marseille):
Lipschitz stratification in o-minimal structures

Takayuki Okuda (Kyushu):
Splitting of singular fibers and topological monodromies

Daiki Sumida (Kyushu):
Singularities of the maps associated with Milnor fibrations

Pho Duc Tai (Vietnam Nat. Univ.):
On the classification of smooth quartics and Zariski pairs from their dual curves

Michele Torielli (Hokkaido) :
Resonant bands, Aomoto complex and real 4-nets

Cristina Valle (Tokyo Met. Univ.):
On the blow-analytic equivalence of embedded singularities

Anna Valette (Krakow):
A generalized Sard theorem on real closed fields

Juan Viu Sos (Pau):
Algebraic Hilbert's 16th problem and line arrangements